2012 National Election Result

All official results can be obtain from PNGEC Headquarters. ** Signifies that a By-Election or Recount was conducted. All By-Election and Recount results are listed here

Region

Province

Electorate

Winner

Southern

 

Central

Provincial

Kila Haoda

Abau

Puka Temu

Goilala **

 Daniel K Mona

Kairuku-Hiri **

 Paru Aihi

Rigo

 Ano Pala

Gulf

 Provincial

 Havila Kavo

Kerema

 

Kikori

Mark Ivi Maipakai

Milne Bay

 Provincial

 Titus Philemon

Alotau

Charles Abel

Esaala

 Davis Steven

Kiriwina-Goodenough

 Douglas Tomuriesa

Samarai-Murua

 Gordon Wesley

NCD

 Provincial

 Powes Parkop

Moresby North East

 Labi Amaiu

Moresby South

 Justin Tkatchenko

Moresby North West

 Michael Bill Malabag

Western

 Provincial

 Ati Wobiro

Middle Fly

 Roy Biyama

North Fly

 Boka Kondra

South Fly

Aide Ganasi

Northern

Provincial

Jerry Juffa

Sohe

 Dellilah Pueka Gore

Ijivitary **

 David Nui Arore

Momase


 

East Sepik

 Provincial

 Michael Somare

Ambunti-DreiKikir **

Ezekiel Sigii Anisi

Angoram **

Ludwig Patrick Schulze

Maprik

 John Simon

Wewak

 Jim B Simatab

Wosera-Gaui

 Joseph Jerry Yopyyopy

Yangoru-Saussia

 Richard Maru

Madang

 Provincial

 Jim Kas

Bogia

 John Tongri Hickey

Madang **

Nixon Philip Duban

Middle Ramu

 Assik Tommy Tomscoll

Rai Coast

 James Gau Gelak

Sumkar

 Ken Fairweather

Usino-Bundi **

 Anton Yagama

Morobe


 

 Provincial

 Kasiga Kelly Naru

Bulolo

 Sam Basil

Finschhafen

 Theo Zurenuoc

Huon Gulf

 

Kabwum

 Bob Dadae

Lae

 Loujaya Toni

Markham

 Paul Isikiel

Menyamya

 Benjamin Phillip

Nawae

 Gisuwat Mangere Siniwim

Tewai-Siassi

 Mao Zeming

West Sepik

Aitape-Lumi

Patrick Pruaitch

Nuku

Joseph Sungi

Telefomin

Solan Mirisim

Vanimo Green River

Belden Namah

NGI

Bougainville

 Provincial

 Joe Lera

Central Bougainville

 Jimmy Miringtoro

Northern Bougainville

 Louta Atoi

Southern Bougainville

 Steven Pirika Kamma   

East New Britain

 Provincial

 Leo J Dion

Gazelle

 Malakai Tabar

Kokopo

Ereman Tobaining Jnr

Pomio **

 Paul Tiensten

Rabaul

 Allan S. M. Marat

Manus

Provincial

Charlie Benjamin

Manus

Ronny Knight

New Ireland

Provincial

Sir Julius Chan

Kavieng

Ben Micah

Namatanai

J. Byron Chan

West New Britain

Provincial

Sasindran Muthuvel

Kandrian-Gloucester

Joseph Lelang

Talasea

Francis Marus

Highlands

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chimbu

 Provincial

 

Chuave

 Wera Mori

Gumine **

 Dawa Lukas Dekena

Karimui-Nomane

 Mogerema Sigo Wei

Kerowagi

 Camillus Dangma Bongoro

Kundiawa

 Tobias Kulang

Sinasina-Yonggamugl

 Kerenga Kua

Eastern Highlands

 Provincial

 Julie Soso

Daulo

 Ron G Ganarafo

Goroka

 Bire Kimisopa

Henganofi

 Robert Atiyafa

Kainantu

 Johnson Tuke

Lufa

 Jeffrey Kuave

Obura-Wonenara

 Mehrra Minne Kipefa

Okapa

 Isaac Waigavara

Unggai-Bena

 Benny Tipoti Allan

Enga

 Provincial

 Peter Ipatas

Kandep

 Don Polye

Kompiam-Ambum

 John Thomas Pundari

Lagaip-Porgera

 Nixon Koeka Mangape

Wabag

 Robert Sandan Ganim

Wapenamanda

 Rimbink Pato

Hela

 Provincial

 Anderson Pawa Agiru

Komo-Margarima

 Francis Mulungu Potape

Koroba-Lake Kopiago

 Philip Undialu Nogoni Hene Nai

Tari

 James Marape

Jiwaka

 Provincial

 William Tongamp

Angalimp-South Wahgi

Komun Joe Koim

Jimi

 Mai Dop

North Wahgi

 Dokta Fabian Pok

Southern Highlands

 Provincial

 William Titpe Powi

Ialibu-Pangia

 Peter O'Neil

Imbonggu

 Francis Kongu Awesa

Kagua-Erave

 Aiya James Yapa Lagea

Mendi

 De Kewanu

Nipa-Kutubu

 Pesab Jeffrey Komal

Western Highlands

 Provincial

Paias Winti

Dei

Westly N Nukundj

Hagen

 William Duma

Mul-Baiyer

Koi Trape

Tambul-Nebilyer

 Benjamin Poponawa

Website designed by Minsoft | Copyright © 2016 Papua New Guinea Electoral Commission | Sitemaster